izmirliyiz

Kojenerasyon ve Trijenerasyon Arasındaki Fark Nedir?

24.11.2022
Kojenerasyon ve Trijenerasyon Arasındaki Fark Nedir?

Enerji kaynakları ve bu kaynakların kullanımı konusunda çözüm odaklı bir yaklaşım sergileyen firmalar, kojenerasyon nedir ya da trijenerasyon ile arasında ne gibi farklar var konularına daha fazla önem veriyor. Son dönemde özellikle Enerjisa’nın yaptığı çalışmalar ve sunduğu hizmetler, bu iki kavramın daha fazla gündeme gelmesini beraberinde getirdi. Öncelikle bu iki kavramın ne anlama geldiğini inceleyelim.

Kojenerasyon Nedir?

Kojenerasyon, elektrik ve ısı enerjisinin eşzamanlı olarak üretildiği sistemdir ve pek çok üretim odaklı çalışma yapan firma için bu eş zamanlı üretim son derece önemlidir. Elektrik enerjisi üretimi sırasında ılık enerji ortaya çıkıyor ve bu ısıl enerjinin geri kazandırılmasını sağlayan sistemler de kojenerasyon olarak adlandırılıyor. Elbette son derece önemli bir enerji tasarrufu sağladığını da belirtmek gerekir.

Trijenerasyon Nedir?

Trijenerasyon, kojenerasyon sistemine ilave olarak soğutma faydasını da kazandıran bir sistemdir. Elektrik ve ısı enerjisinin üretilmesi ile birlikte soğutma sistemleri için de soğuk su üretimi gerçekleştiren trijenerasyon sistemleri, sadece tek bir enerji kaynağının kullanılması ile hem elektrik hem ısı hem de soğutma ihtiyacının karşılanmasını sağlayabiliyor. Özellikle sürekli soğutma ihtiyacı olan firmalar için trijenerasyonun büyük faydalar sağladığını söyleyebiliriz. Bu fayda, mevsimsel olarak soğutma ihtiyacı olan firmalar için de önemli bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Kojenerasyon ve Trijenerasyon Sistemlerinde Kullanılan Yakıtlar

Sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de hangi yakıtlar ile bu sistemlerin çalıştığıdır. Öncelikle bu sistemlerin çalışması için fosil yakıtların kullanılabildiğini belirtelim. Ancak böyle bir koşul da yok! Doğal gaz, LPG ya da LNG gibi fosil yakıtların yanı sıra biyogaz, biyodizel ya da biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının da bu sistemler için kullanılması mümkündür.

Atık ısı, katı atıklar ve hatta jeotermal enerji bile sistemlerin kullanımında kullanılabilen yakıt seçenekleri arasında yer alıyor. Görüldüğü gibi mutlaka belirli ve sınırlı bir yakıt kullanımı zorunluluğu bulunmuyor. Bu durum sistemlerin kurulumu aşamasında firmalar için yüz güldüren özelliklerden biri olarak düşünülüyor.

Eğer kojenerasyon ya da trijenerasyon sistemleri hakkında tüm teknik bilgilere hemen ulaşmak isterseniz Enerjisa internet sitesine uğramanızı öneririz. Bu iki sistemin ne gibi avantajlar sunduğu konusunda merak edilen soruların yanıtları da enerjisa.com.tr’de mevcut!

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.