izmirliyiz

Canavar Otu Bitkisinin Genel Bilgisi

25.03.2022
Canavar Otu Bitkisinin Genel Bilgisi

Canavar Otu Bitkisinin Genel Bilgisi

Tarımcıların korkulu rüyası halini almış olan canavar otu bitkisi, ballıbabagiller grubunun bir alt üyesi olan teucrium ailesine ait bir bitki türüdür.Türk halkının arasında bostan bozan, verem otu, bakla kıran gibi isimlerleanılır. Parazit bitkilerden olduğundan mütevellitklorofilsizdir.Klorofilsiz olan bitkiler gibi buda fotosentez yapmamaktadır. Çok yıllık bir bitkidir. Avrupa ve Asya kıtasında en çok yetişir.Çimenliklerde, nemliormanlarda, meralarda ve su kenarlarında küme küme boy alırlar.

Canavar Otu Bitkisinin Yapısı ve Yaprakları

Genel kapsamda canavar otu bitkisinin 3-7 cm uzunluğunda ve 2-5 cm eninde yaprakları vardır. Açan çiçeklerinin kupa yaprakları miğfere benzemektedir.Taçyaprakları üst dudağa sahip değildir.Canavar otudöllenme zamanda kahverengimsi kızıl renge bürünür. Tüm bitkiler içinde en küçük boylutohumları vardır. Bubitkinin kapsül sayısı 100’den bile çoktur.Kapsüllerin her birinde 250 ile 5000 arası tohum bulunması muhtemeldir.

Canavar otunun tohumlar 12 yıla kadar toprakta stabil kalabilirler. Koşullar oluştuğunda konakçı olarak çevresindeki herhangi bir bitkinin köklerinde yaşayarak hayatta kalıp büyüyebiliyorlar. Çok arsız bitkilerden biride canavar otu olarak karşımıza çıkar. Ekim alanınızdayayılmasına engel olmak için tohumlarını toprağa dökmeden hemen öncesindekontrollü bir şekilde koparıp, daha uzak bir mekânda yakılması gerekir.https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/canavar-otu adresinden temin edebilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.