izmirliyiz

Yaprak Biti

30.03.2022
Yaprak Biti

Yaprak Biti

Yaprak bitleri, ağaç özsuyuyla beslenen zararlılardır. Sebze ve meyvelere büyük zararlar verebilen yaprak bitleri, yüksek üreme kapasiteleri ile bilinir. Küçük böcekler olarak ayırt edebileceğiniz zararlılar, halka açık yeşil alanlarda, tarlalarda, bahçelerde ve hatta saksı çiçeklerinde görülebilir. Ayrıca, yaprak biti bitki büyümesini olumsuz etkileyip bitkinin özsuyuyla beslenir. Hatta renk bozulmasına neden olabilir.

Tarımsal bitkiler, büyüme sırasında deformasyona yol açabilecek bitkilere toksik maddeleri aktarabilir. Birçok zararlı virüs bu verdikleri zararlar ile yaprak bitleri tarafından bulaşır. Uzmanlar yaprak bitlerinin üzerinde 100’den fazla virüs olduğunu göstermektedir. Meyve küçük olabilmekte veya şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Yaprak Biti Yaşamda Döngüleri

Birdişi yaprak biti, 100 kuşağı meydana getirebilir. İlkbahar ve yaz koşullarında, sürekli üreme ile çoğalması hızla ilerliyor. Hızlı ve yoğun rejeneratif yapraklar, tipik formların yayılmasından kaynaklanmaktadır. Bu yaprak bitinin ortalama ömrü 5-6 gün olarak biliniyor. Yaklaşık 2 mm uzunluğunda olan bu böcek siyah, beyaz, sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı renklerde bulunabilir.

Kısa üreme döngüleri nedeniyle dikkatli kontrol gerektiren yaprak biti, birkaç ay içinde çoğalarak bitkiyi tamamen yutabilir. Neredeyse bir büyüteçle görülebilecek kadar küçük olan böcekleri tespit etmek zordur. Armut şeklindeki böcekler alt bacaklarını ve antenlerini kullanarak beslenirler.https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/elma-armut-ve-ayvada-yaprakbitleri sitesinden kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.