izmirliyiz

Redüktörün Tercih Edildiği Alanlar

27.07.2021
Redüktörün Tercih Edildiği Alanlar

Redüktörün Tercih Edildiği Alanlar

Kapalı bir dişli sistem olarak yer alan redüktör araçlar açısından için önemli işlevlere sahiptir. Redüktör mekanik, elektrik ve hidrolik sistemlerde tercih edilir ve yüksek derecede torklar üretilmesini gerçekleştirir. Elektrik motorlarının çıkış noktasından düşük beygir gücü ve düşük hız elde edebilmeyi sağlar. Redüktörün başka bir ismi ise dişli kutudur.

Redüktörler pek çok araçlarda kullanılır. Genel itibariyle redüktörlü motor ağır cisimlerin hareket etmesinin gerçekleştirilmesinde çok fazla düzeyde güce gereksinim duyulan işlemlerde uygulanır. Çimento, metal işletme, demir yolu, güç dağıtımı gibi segmentlerde yer alır.  Redüktör motorların pek çok işlevi bulunur.

Redüktör İşlevleri

Genellikle vinçlerde, değirmenlerde ve kırıcılar gibi segmentlerde kullanımı tercih edilen motorlar ile hız düşürülür ve yüksek tork kazanılır. Redüktör sabit devirli olan elektrik motorlarından değişken devirli bir dönme hareketi sağlamak için motorun çıkış şaftına bağlanır. Redüktör motorlar üç parçadan meydana gelirler. Bunlar dişli çark, dişli yatak ve millerden oluşur. Üretiminde kullanılacak olan malzemeler ise alüminyum, demir ve çelik gibi malzemelerdir.

Ayrıca dişlileri de daimi olarak yağlı olmalılardır. Redüktör sisteminin kullanılmasının belirli amaçları bulunur. Redüktör sistemi araçların milleri arasında devinim ve güçlerini iletilmesi sağlamak için kullanılır. Bunun yanında farklı açılara dönmeyi elde etmek,  küçük hacimlerde büyük çevrim oranı meydana getirmek de görevleri arasındadır.

Redüktör Kullanım Alanları

Redüktörler, iki elemanın dönmesi sırasında, iki eleman arasında devinim açısından bağımsızlık gerçekleştirmek olarak sıralanabilir. Araçlar için bir hayli önemli olan redüktör kapalı bir dişli mekanizmaya sahip olması ile tanınır. Bunun beraberinde redüktör mekanik, hidrolik ve elektrik sistemlerinde de kullanılır. Araçlar için önemli malzemelerden birisi olan redüktörler yüksek derecede torklar imal etmesini de gerçekleştirir.

Ek olarak elektrik motoru çıkışlarından da düşük bir beygir gücü ve düşük hız alınması elde edilir. Günümüzde birçok araçta redüktörler kullanılır. Çoğu zaman redüktörlü motor da ağır cisimlerin hareketini sağlamak amacıyla bir hayli fazla güce ihtiyaç duyar. İçi dolu malzemeyle profillerin kesilmesinde şerit testere kullanılır. Detaylı bilgi almak için https://www.sanayiden.com/serit-testere adresini ziyaret edebilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.