izmirliyiz

Kolajen Neden Kullanılır?

10.03.2022
Kolajen Neden Kullanılır?

Kolajen Neden Kullanılır?

Vücudumuzun temel bileşenleri proteinler, yağlar ve karbonhidratlardır. Vücudumuzda bu bileşenlerin en bol olanı proteindir, ancak en bol bulunan protein kollajendir. Kolajen, cilt, kıkırdak, kemikler, kan damarları, bağırsaklar, omurlar ve tendonlar dâhil olmak üzere vücudumuzun farklı bölgelerinde bulunur.

Çeşitli kolajenlerin vücutta dağılımı ve yerleşimi dokunun yapısını destekler, mekanik destek sağlar ve bağ dokusu ile etkileşim yoluyla çeşitli dokuların fiziksel ve fonksiyonel bütünlüğünü korur. Aynı zamanda genç ve pürüzsüz bir cilt elde etmeye yardımcı olur.

Kolejen Çeşitleri Nelerdir?

20’den fazla kolajen türü olduğu doğrulandı. Ancak vücudumuzda en yaygın olanları tip 1, tip 2 ve tip 3 kolajendir ve birçok kolajen türünün dağılımı ve işlevi vardır.  Yapısı çok farklıdır. 1 tip kolejen türü insan vücudunda en bol bulunan kolajen türüdür. Düşük elastikiyetinden dolayı dayanıklılık ve destekte önemli rol oynar.

Esas olarak deride, kemiklerde, tendonlarda ve bağ dokusunda bulunur. 2’ ci türü Dağıtım kolejenidir. Kıkırdak tip 2 kolajen açısından çok zengindir. 3 tür kolejen ise Hücre dışı matris, hücreler arasında oturan ve onları destekleyen karmaşık bir yapıdır. Tip 3 kollajen, hücre dışı matrisin ana bileşenidir.  Cildin kolajen tip 1 ile oluşur ve cildin elastikiyetinden ve elastikiyetinden sorumludur.  Ciltteki gerginliği giderme işlevi vardır.

C Vitamini Ve Kolejen

C vitamini eksikliği durumunda kolajenler arasında çapraz bağlar oluşmaz, kollajen sentezi baskılanır, yeni kollajen değiştirilemez ve kolajen beklenen işlevini yerine getiremez. Bu nedenle C vitamini vücudumuz için kolajen kadar önemlidir. https://www.welldermo.com/kolajen sitesinden ulaşabilirsiniz.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.