izmirliyiz

E-Ticaret Faaliyetlerinde Dikkate Alınması Gerekenler

23.04.2014
E-Ticaret Faaliyetlerinde Dikkate Alınması Gerekenler

Bilişimin çağının gerçekliği içinde işletmelerin web sitesi sahibi olmalarının yanı sıra satışların internet alanları üzerinden yapılması gerekliği hâsıl olmakta. Müşterileri ya da potansiyel müşterilerine internet üzerinden ulaşmak ve satış yapmak isteyenler için hazır halde pek çok e-ticaret paketleri bulunmakta.

E-ticaret sitelerinde müşteriler açısından konfor içinde gerçekleşen avantajlı alışveriş pek çok farklı sektör işletmesinin bu alana yönelmesine neden olmakta. E-ticaret yönetim organizasyonları içinde saat dilimine göre ne çeşit ürünlerin ön plana çıkarılması gerektiğine veya kampanyaların başlangıç ve bitiş tarihlerine karar verilmesi konularında zaman aralıklarına dair verilerin analizlerine göre karar verilmekte.

Sektörel Analizleri ile E-Ticaret

Yapılan bir analize göre çeşitli e-ticaret veritabanlarından derlenmiş olan bilgilere göre 5 ana sektör üzerine yoğunlaştırılmış araştırmada sırasıyla; gıda, ev dekorasyon, giyim, hediyelik ürün gruplarına yönelik değerlendirmeye göre;

Gıda sektörü: Gıda sektöründe e-ticaret alışverişlerinin %50’sinin saat 11.00 – 15.00 arasında yapıldığı tespit edilmiş. İlgili zaman dilimi incelendiğinde ise öğle yemeği arasının etkisi hemen göze çarpmakta.   Akşam saatlerinde ise bu ibre tersine dönmekte ve sipariş miktarında azalma görülmektedir.

Ev dekorasyon sektörü: Ev dekorasyon sektöründe e-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerin %50’sinin saat 13.00 – 17.00 zaman diliminde gerçekleştiği görülmekte.

Giyim sektörü: giyim sektöründe e-ticaret yoluyla yapılmakta olan alışverişlerin %40’ının saat 17.00 – 20.00 aralığı içinde gerçekleştiği gözlemlenmekte.

Hediye sektörü: çiçek ürün grubunun başını çektiği hediye sektörü için ise, e-ticaret yoluyla gerçekleşen alışverişlerin %50’sinin saat 09.00 – 13.00 diliminde yapıldığı görülmektedir.

Elektronik sektörü: elektronik sektörü, diğer sektörlerden farklı biçimde, uzun bir zaman diliminde benzer alışveriş yoğun biçimde yapıldığı görülmektedir. Adan z’eye e-ticaretle ilgili en avantajlı koşullar ve uygulamalara projesoft.com.tr adresinden ulaşılmakta.

KAYNAK: http://www.projesoft.com.tr


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.