izmirliyiz

Bebek Diş Buğdayına Giderken Ne Hediye Alınır?

Bebek Diş Buğdayına Giderken Ne Hediye Alınır?

Diş buğdayı, diş hediği ya da diş göllesi gibi yöreye göre farklı şekilde adlandırılan gelenek, bebeğin ilk dişlerinin çıkmasının kutlanmasıdır. Akraba ve komşu bayanların davet edildiği etkinlikte misafirlere diş buğdayı hazırlanarak ikram edilir.

Aynı zamanda bir tepsi içinde bebeğe çeşitli meslekleri simgeleyen bir kaç obje uzatılır, bebek bunlardan hangisine ilk olarak elini uzatırsa gelecekteki mesleğini de belli etmiş olacağına inanılır. Örneğin; Makasa elini uzatırsa berber ya da terzi olacağı, oyuncak uçağa uzatırsa pilot ya da deftere/kalemi almak isterse öğretmenlik mesleğini seçeceği gibi…

Diş buğdayına giderken hediye alınır mı? Bir mecburiyet olmasa da toplumsal geleneğimiz davet edildiğimiz yere ya da etkinliğe eli boş gitmememiz yönündedir. Adı ister diş buğdayı ister diş hediği olsun bu güzel ve sosyal yönü yüksek etkinliğe giderken bebek için bir hediye alıp götürmek isterseniz önerilerimiz şöyle;

Diş Buğdayına Ne Hediye Alınır?

Diş Çıkaran Bebeğe Özel Hediyeler

Diş buğdayı yapılması, bebeğin diş çıkarmaya başlaması ile yapıldığından bu döneme özel bir hediye almayı tercih edebilirsiniz. Bu dönemde bebeğin diş etlerini kaşıma eğilimi belirgin bir şekilde görülür. Bunu yaparken kullanması için ona hediye olarak bir diş kayıcı alabilirsiniz. Diş kaşıyıcılar, genellikle oyuncakçılardan, bebek ürünleri satan mağazalardan, büyük süpermaketlerden ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bebeğin sağlıkla kullanması için bilinen markaların ürünlerini tercih etmekte fayda vardır.

Diş çıkarma döneminde bebeğin salyasında belirgin bir artış olur ve genellikle çenesi bu nedenle hep ıslak olur. Sürekli akan salya zamanla bebeğin boyun kısmını, kıyafetinin yakalarını ıslatabilir. Devamında bu ıslaklık boyun ve çevresinde tahrişe de neden olabilir. Bunun için satılan cırtcıtlı ya da çıtçıtlı bebek fuları satın alarak hediye edebilirsiniz. Küçük bir hediye olduğunu düşünürseniz bir kaç tane birden alarak hediyenizi yapabilirsiniz.

Oyuncak ya da Kıyafet

Bebek için alınabilecek en klasik hediyeler nelerdir? dersek, herhalde herkesin vereceği cevap oyuncak ve kıyafet olacaktır. Bebekler genellikle 6 ay-1 yaş arasında diş çıkarırlar. Hediye oyuncak veya kıyafet seçimini buna göre yapmalısınız.

Oyuncak olarak, sallayınca ses çıkaran çıngıraklar, sıkınca öten yumuşak oyuncaklar, mama sandalyesi oyuncakları 6 ay civarındaki bebekler için oldukça uygundur. Biraz daha büyük 1 yaş civarı bebekler için bultak küpler, bir kaç parçadan oluşan puzzlelar tercih edilebilir.

Bebek Bezi

Bebek bezi, bebeğin sürekli kullandığı en önemli sarf malzemelerdendir. Duruma göre günce 2, 3, 5 adet kullanılabilen bebek bezi bebekle ilgili harcamalarda önemli bir yer tutar.  Komşu ve arkadaşlar için olmasa da akrabalar için diş buğdayına bebek bezi hediye götürmek faydalı ve güzel bir hediye olabilir. Ayırabileceğiniz bütçeye göre paket ya da bir den fazla paket içeren kutu olarak bebek bezi hediyenizi yapabilirsiniz. Burada en önemli nokta hediyeyi almadan önce bebeğin kullandığı belirli bir bez markası varsa öğrenmektir. Ayrıca her bebek bezi aynı bedende değildir. Bebeğin hangi boy bebek bezi kullandığını da bilmeniz gerekir.

Hediye Çeki

Hediye seçmek için zamanınız yoksa ya da kararsızsanız, bulunulan şehirde yaygın olarak bulunan bir bebek ürünleri ya da oyuncak mağazasından bütçenize uygun rakamda bir hediye çeki alıp diş buğdayı hediyesi yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğin anne ve babası, bebeğin ihtiyacı olan bir kıyafet, oyuncak ya da malzemeyi istediği zaman alabilir…


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hanzade dedi ki:

    Şimdiye kadar 4 kez diş buğdayı kutlamasına katıldım. Hediye olarak; bebek nevresim takımı, tulum, bebek bornozu ve sonuncusunda da fotoğraf çerçevesi götürdüm. Hepsinin de diş buğdayına giderken götürülebilecek en kullanışlı hediye tercihleri olduğunu düşünüyorum.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.