izmirliyiz

Süne Nedir?

11.10.2021
Süne Nedir?

Süne, 1 cm boylarında, genellikle toprak tonu renklerinde olan bir tarım zararlısıdır. Özellikle tahıl grubu bitkilere verdiği zararlar oldukça fazladır. Tahılların yetişmesi esnasında genç bitkilerin saplarından öz sularını emerek zarar vermektedir.

Süne İle Mücadele Nasıl Yapılır?

Tarlaların, tahıl ve buğday ekiminden önce hazırlıkları tüm tarım zararlıları için olduğu kadar süne için de önemlidir.

Ekilecek arazideki yabani otların temizlenmesi, anız yakılmaması, tek tip tarım ürünü ekimi yapılmaması ve nadas süne mücadelesinde önemli hazırlık işlemleridir.

Bu hazırlıkların yanı sıra, süne zararlısı ile biyolojik mücadele yöntemleri de önemlidir. Süne zararlısının doğal düşmanlarının ekili arazide bulunmasının sağlanabilmesi için, arazi çevresinde ağaç ve çalı türü bitkilerin kesinlikle kesilmemesi ve ekilecek arazide farklı çeşit bitki türlerinin yetiştiriciliğinin yapılması gerekir.

Süne Mücadelesinde İlaçlama

Süne zararlısı ile mücadelede bir diğer kullanılan yöntem ise ilaçlama yöntemidir.

Süne ilaçlamasında, doğru zamanda ilaç uygulanması ve doğal düşmanların da tamamen ortadan kaldırılmaması önemlidir.

Süne ve mücadele yöntemleri ile geniş bilgiye https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/sune linkinden ulaşabilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.