izmirliyiz

Potas Kostik

30.03.2022
Potas Kostik

Potas Kostik

Potas kostik, bilinen diğer isimleri potasyum hidroksit ve potasyum hidrat olan kimyasal maddedir. Katı formüle sahip olup beyaz renktedir. Uçuculuğu akkor derecesindedir. Potas kostik isimli bu bileşik, suda ısı ortaya çıkarma özelliğine sahiptir ve bu sayede suda erimektedir.

Erime noktası 360°C olan bu bileşiğin kaynama noktası ise 1.327°C’dir. Formülü ise KOH olarak geçmektedir. 2,12 g/cm³ yoğunluğa sahip olup alkol, su ve gliserin içerisinde çözünebilme özelliğine sahiptir. Sıvı amonyak ve eter içerisinde çözünememektedir.

Potas Kostik Kullanılan Alanlar

Birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Arap sabunu olarak bilinen temizlik malzemesinin üretiminde kullanılan maddelerden birisidir. Sıvı sabun ve diğer birçok temizlik malzemesi üreticileri, ürünlerinde potasyum hidroksit kullanmaktadır.

Tarım alanında da kullanılmakta olup, asidik olan toprakları alkalik hale getirmeyi ve ph derecesini dengeli hale getirmeyi sağlar.  Bazı tarım ilaçlarının içerisinde de potas kostik yer alır.

Geri dönüştürülebilir özelliğe sahip kâğıtlar yapabilmek için de potas kostik kullanılmaktadır.Bu bileşen karbondioksit tutabilme özelliğine sahip olması sebebiyle, bitkisel deneylerde kendisinden faydalanılmaktadır.Bu kimyasal bileşiği satın alabileceğiniz adres https://www.sanayiden.com/potas-kostik sitesidir.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.