izmirliyiz

Nevresim Takımı Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

30.03.2023
Nevresim Takımı Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Nevresim takımı her evde kullanılan başlıca ev tekstili ürünleri arasında yer alır. Günlük kullanılan bir ürün olması nedeniyle temizliği de ev hijyeni açısından oldukça önemlidir. Ayrıca cilt ile doğrudan temas halinde olan nevresim ve çarşaflar, kişisel hijyen açısından da büyük bir önem taşır. Bu nedenle nevresim takımı temizliğine önem verilmesi gerekir. Peki, nevresim nasıl yıkanır? Derseniz, bu sorunun cevabına ilişkin tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Nevresim Takımı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nevresim takımı yıkarken maksimum hijyen sağlamak ve nevresimlerinizi daha kullanışlı hale getirmek için dikkat edebileceğiniz bazı noktalar bulunur. Nevresim yıkarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Nevresim takımı yıkarken en önemli noktalardan birisi ürünün yıkama talimatlarına uygun, doğru sıcaklık ve programda yıkanmasıdır.
  • Aynı anda çok fazla nevresim ve çarşafı makineye atıp yıkamaya çalıştığınızda daha düşük verim alabilirsiniz.
  • Nevresimlerde bölgesel lekeler varsa, çamaşırı makineye atmadan önce bu lekelere müdahale etmeniz önerilir. Leke çıkarıcılarla gerekli uygulamaları yaptıktan sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz.
  • Birbirine yakın renklerdeki nevresim, çarşaf ve yastık kılıflarını bir arada yıkayabilirsiniz. Beyaz ve siyah gibi birbirinden uzak renkleri bir arada yıkadığınızda ürünlerin renklerinde bozulmalarla karşılaşabilirsiniz.
  • Yıkayacağınız nevresimin renk ve doku özelliklerine uygun deterjan seçimi yapmaya özen göstermeniz gerekir.
  • Yıkamanın ardından kurutma makinesi kullanacaksanız çok yüksek ısıda nevresimlerinizi kurutmaktan kaçınmanız gerekir.

Nevresim Temizliğine İlişkin Sık Sorulan Sorular

Her evde kullanılan tek ve çift kişilik nevresim takımı çeşitlerinin temizliğine ilişkin sıkça sorulan sorular şunlardır:

Nevresimler Kaç Derecede Yıkanır?

Nevresim takımı için ideal yıkama sıcaklığına kumaş bilgisine bakılarak karar verilmesi gerekir. Uygun sıcaklıkta yıkanmayan çamaşırlarda görülen çekme ve küçülme gibi problemler nevresim yıkarken de karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için doğal içerikli kumaşlarda 40 derece civarındaki bir sıcaklıkta yıkama yapabilirsiniz. İnatçı lekeler söz konusuysa ön yıkama yapabilir, ürünün etiketinde aksi bir durum belirtilmiyorsa yıkama sıcaklığını biraz daha artırabilirsiniz. Sentetik nevresimler için de 40 derece sıcaklık önerilir. Saten çarşaflar ise hassas yapısı nedeniyle 30 derecede veya soğuk suda yıkanır.

Nevresim Hangi Programda Yıkanır?

Her çamaşırda olduğu gibi nevresimlerde de ürünün kumaş özelliklerine uygun bir yıkama programının tercih edilmesi gerekir. Nevresim setlerinin etiketinde genellikle en ideal yıkama koşulları belirtilmiş olur. Bu etiketlerde yer alan yıkama talimatlarına uyarak nevresimlerinizi yıkayabilirsiniz. Pamuk, keten gibi doğal içerikli kumaşlardan üretilmiş nevresimler farklı yıkama programlarına kolayca uyum sağlayabilir. Kısa süreli programlarda yıkadığınızda bu tarz nevresimleriniz çabuk deforme olmaz. Bu sayede kullanım ömürleri uzar. Dokuma sıklığına bağlı olarak bazı sık dokumalı nevresimler yüksek sıcaklık ve uzun süreli programlarda yıkandığında çekme sorunu yaratabilir. Bu nedenle dokuma sıklığını da göz önünde bulundurarak uygun yıkama programı seçilmelidir. Saten nevresimler hassas yıkama programlarında yıkamaya uygundur. Sentetik içerikli ürünler doğal içerikli nevresimler ile kıyaslandığında daha az leke tutar. Bu nedenle kısa süreli günlük programlar sentetik içerikli nevresimlerin temizliği için genellikle yeterli olur.

Nevresim Takımı Ne Kadar Sürede Bir Yıkanır?

Nevresim takımı uyku esnasında açığa çıkan teri emen, toz ve mayt oluşumuna müsait bir ev tekstili ürünüdür. Alerjik reaksiyonlarla karşılaşmamak ve hijyenik bir uyku deneyimine sahip olmak için en az iki haftada, mümkünse haftada bir yıkanması gerekir.

Ebeveyn yatak odasında, çocuk ve genç odalarında, misafir odasında ve ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir yaşam alanında kullanabileceğiniz, farklı özelliklere sahip, kolay temizlenebilen birçok nevresim takımı Karaca’nın ürün gamında mevcuttur. İstediğiniz ebat ve desendeki ürüne hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.