izmirliyiz

İzmir’de miskete ne denir?

10.04.2019
İzmir’de miskete ne denir?

İzmir’de miskete ne denir? sorusunu sorduğunuzda İzmir’e özgü kelimelerdan birini öğrenmek üzeresiniz diyebiliriz. 80’li yıllarda çocuk olmak konulu bir yazıda ya da internet foto galerisinde mutlaka denk gelirsiniz miskete…

Misket, çeşitli renklerde olabilen, camdan yapılmış küre şeklinde küçük  bilyelerdir. Geneli standart boyda ve küçük olmasına rağmen biraz daha büyük boyda olanları da bulunur. Bugün, 35-40 yaş üzerindeki pek çok kişinin çocukluk anılarında misket mutlaka vardır.

Gelelim misketin İzmir’de nasıl adlandırıldığına… Miskete İzmir’de  meşe denilmektedir.

Günümüzde misket ya da yerel söylemle meşe satın almak isterseniz internet üzerindeki çeşitli satış sitelerinden alma yoluna gidebilirsiniz. Ancak çocukluk anılarınızdaki beklentilerinizle, elinize geçen misketler tam uyuşmayabilir. Görerek satın almak isterseniz kırtasiyeler ya da oyuncakçılara bakmalısınız.

Misket bulabileceğiniz bir diğer alternatif ise ilginçtir akvaryumculardır. Balık yumurtalarının, ya da çok küçük yavru balıkların aralarında kalan boşluklarda saklanıp korunması amacıyla akvaryum tabanına tüm yüzeyi kaplayacak şekilde sıralanarak da kullanılabildiklerinden misketler akvaryumcularda da satılabilmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.