izmirliyiz

İzmir’de Boyoz Nerede Yenir?

25.12.2021
İzmir’de Boyoz Nerede Yenir?

İzmir’de boyoz neredeyse hemen her yerde bulunabilir bir yiyecektir. Seyyar ya da sabit gevrekçiler, fırın ve unlu mamüllerde satışı yapılmaktadır.

İzmir’e özgü yiyeceklerin en belli başlılarından olan İzmir’de boyoz nerede yenir? sizler için küçük bir liste yaptık…

Zeynel Ergin Gevrek Fırını
Adres: 1466 Sk. No: 2, 35220 Alsancak
Telefon: (0232) 403 40 04

Alsancak Dostlar Fırını
Merkez: Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:120 Alsancak ( Tel: 0 232 421 92 02 )
Şube: Yalı Mah. Caher Dudayev Bulvarı No:107/B Atakent – Karşıyaka ( Tel: 0 232 330 92 02 )

Yalı Unlu Mamulleri
Adres: Akın Simav Mahallesi Mithatpaşa Cd. No:305/B Karataş / Konak
Telefon: (0232) 483 58 79

Dostane Boyoz
Adres: 56. Sk. No:65/D Göztepe Mah. / Konak
Telefon: (0232) 246 88 88

Boyoz Hakkında Bilgiler:
Boyoz, İzmir’e özgü ve İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, Türkiye’nin başka yerlerinde, çoğu kez, ya sadece ismi bilinen ya da ismi bile bilinmeyen,yağlı un da denen özgün bir hamurişidir. Başka yerde bulunmadığı veya hakikisi yapılmadığı için, boyozun gurbetteki İzmirliler için özel bir anlamı vardır.

Boyozu İzmir mutfağında 1492 sonrasında İspanya’dan kovularak İzmir’e yerleşen Sefarad Yahudi toplumunun kazandırdığı konusunda bütün kaynaklar hemfikirdir. Yine İspanyol kültürünün uzantıları olan Arjantin, Şili, Peru, Meksika gibi ülkelerde de, özellikle Sefarad kökenli nüfus grupları arasında ve özellikle peynirli ve ıspanaklı türleri sıklıkla hazırlanmakla ve beğeni ile tüketilmektedir.

Boyozun ilk çıkışını atık hamur malzemesinin değerlendirilmesine bağlayan kaynaklar bulunmaktadır. Boyoz ismi de, neredeyse kesin surette, İspanyolca “bollos” (bohça) kelimesinden türemiştir. İzmir dışında hiçbir şehirde ticari olarak piyasaya sunulmadığından İzmir’in böreği olmuştur. Rivayete göre, İzmir’de boyozun en iyisini Boyozcu Avram Usta yapmış, o öldükten sonra İzmir’de boyozlar “Avram Usta’nın boyozu” adı altında satılmıştır. Avram Usta’nın devrettiği geleneği günümüzde Alsancak Dostlar Fırını’nın sahibi Halim Usta ve başka ustalar yaşatmaktadır.

Halim Usta’nın tarifine göre, öncelikle hamur yoğrulup top şeklinde 2-3 saat tavada dinlendirilir. Daha sonra elle tabak genişliğinde açılıp bir süre daha dinlendirilen hamur, daha sonra yine elle sallanır ve tekrar açılır ve rulo yapılıp 1-2 saat daha dinlendirilir. Kulak memesi kıvamında kopma noktasına geldiğinde tavalara sıralanır ve küçük toplar halinde kesilerek yarım saat ile bir saat arasında nebati yağ içinde bekletilir. Çok yüksek ateşte tepsi ile fırınlanmadan önce kat kat, ipince açılmış olan milföy yufkanın arasına içlik malzemesi (peynir, ıspanak vs.) de konulabilirse de, hakiki boyoz sade olur. Hamurun özelliği un, çiçek yağı ve tahin karışımı ve tuzlu olmasıdır. İzmir’de Konak metropol ilçesinin Mustafabey (ünlü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin bulunduğu semt), Kordon, Pasaport, Karantina gibi muhitleri, Tepecik (Yenişehir) mahallesi ve Bornova metropol ilçesi boyozla birlikte anılan yerlerin başında gelir. Çay ve bol karabiberli haşlanmış yumurta boyozun vazgeçilmez refakatçileridir. Hatta bazen boyoz ve yumurta adedi “üçe bir” “beşe iki” gibi bir arada sipariş edilir. Yağlı ve de kalorili olmakla birlikte enfes bir sabah kahvaltısı malzemesidir ve içkili kafaya çok iyi gelir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nurcan dedi ki:

    Boyoz bence herkesin denemesi gereken çok lezzetli ama bir o kadar da yağlı bir gıda. Ben yağsız boyozun içine peynir ve domates konulup tekrar fırınlanan halini daha çok seviyorum ve denemeyenlere tavsiye ediyorum. Benim boyoz konusundaki favorim, Karşıyaka’da bulunan Aksoy Fırını… Boyozun o ince ince katmanlarını bir ısırıkta hissetmek tarifsiz bir durum 🙂

  2. Mustafa dedi ki:

    Benim tercihim alsancak dostlar fırını, pazar sabahı ailecek oraya gidiyoruz. Tercihen sade boyoz yanında kaynamış yumurta, izmir tulum peyniri olmalı ve mutlaka duble çay ayrıca finalde bir tane çikolatalı veya tahinli boyoz ile limonata tavsiye ederim.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.