izmirliyiz

İzmir Kitapları

03.04.2023
İzmir Kitapları

Yüzyıllık Suskunluk
Yazar: Fatih Gökler
Yayınevi: Duvar Yayınları
İzmir Saat Kulesi’nin kendi ağzından anlatılmış hayat hikâyesidir.

Çaça – Bir Zamanlar Eşrefpaşa’da
Yazarı: Adnan Turgut
Yayınevi: Duvar Yayınları
Gerçek Kisilerden Olusan, Bir Anı Romandır.
İzmir Eşrefpaşada gezinirken, Ressam Ihsanın yaptıgı yazlık sinema afislerine bakacaksınız… Vespa motoruyla Ressam Ihsana ugrayan, her sabah motorunun jantına “Hicran” yazdırıp, her aksam eve dönerken sildiren Ismail Tablakla tanısacaksınız…

Dinlerin Kavşağında İzmir
Bir Sosyolojik Rehber
Yazarı: Doç. Dr. Hale Okçay
Yayınevi: Duvar Yayınları
İzmir her açıdan “nev – i sahsına münhasır” bir kent. Dişi Smryna, Yeni Ahit yani incilde sözü edilen “Yedi Kilise”den üçünü İzmir il sınırları içinde bulunduran, Tanrıça Athena adına ilk tapınağın İzmirde inşaa edildiği, İncilin dört yazarından biri olan St.Johnın İzmirin ilçesi Selçukta gömülü olduğu, Meryem Ana için yapılan ilk kilisenin Efesde olduğu, Sefarad Yahudilerinin göçüne varış noktası olan, yüzyıllarca Rumların, Ermenilerin ve son olarak da Müslüman topluluğun (çeşitli mezhepleriyle birlikte) yani, Dinlerin Kavşağında bir kent İzmir.

Urla Kalesi (Urla Castle)
Yazarları: Tayfun Caymaz , Mehmet Emeç , Ferhan Erim
Yayınevi: Duvar Yayınları
Kitap Türkçe ve İngilizce iki bölümden oluşmaktadır. Urlalı ya da Urla’yı tanıyan okuyuculardan pek çoğunun kitabın adını şaşkınlıkla karşıladığını ve “Urla’nın kalesi mi varmış?” diye mırıldandığını sanıyoruz. Bu tepki son derece doğaldır. Çünkü Urla’da bu isimle bilinen bir kale yoktur. “Öyleyse bu adlandırma nereden çıktı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Buna cevabımız şudur: bilinen yoktur ama bilinmeyen, diğer bir ifadeyle halkın belleğine girmemiş böyle bir kale vardır. Bu çalışmanın konusu işte bu meçhul kalmış kalenin tanıtılması, daha doğrusu yeniden tanıtılmasıdır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.