izmirliyiz

Gezmekten İnanılmaz Bir Keyif Alacağınız Duraklarıyla Barselona Turistik Yerler Listesi

29.01.2023
Gezmekten İnanılmaz Bir Keyif Alacağınız Duraklarıyla Barselona Turistik Yerler Listesi

Tarih kokan sokaklar, günün her saati farklı bir etkinlik izleme olanağı sunan renkli caddeler, Orta Çağ’ın müthiş atmosferini solumanıza olanak tanıyan mahalleler ve çok daha fazlası, Barselona dendiğinde akla ilk gelenler arasındadır. Gezginlerin büyük bir heyecan duyarak ziyaret ettiği Plaça Reial’den La Sagrada Familia’ya, ünlü parklardan tarihi meydanlara uzanan bir rota Barselona turistik yerler listesinin durakları ile sizleri bekliyor. Yalnızca geçmişin izlerini değil, kentin kültürünü öğrenip eğlencelerini deneyimleyebileceğiniz muhteşem bir tur için tüm ayrıntılar şimdi sizlerle.

1.  Plaça Reial

Barselona’nın ikonik meydanı Plaça Reial, günlük hayatın telaşına kapılanların gözden kaçırdığı eşsiz bir durak. Kentin olağan akışını izleyebileceğiniz, kalabalık sokakları arşınladıktan sonra rahat bir nefes alabileceğiniz Plaça Reial, kesinlikle sıradan bir yer değil. Çünkü ağaçların çevrelediği bu lokasyonda sadece oturarak bile Barselona’nın eşsiz güzelliklerini gözlemlemeniz mümkün. Üstelik suyun dingin sesi eşliğinde kentin tarihi yapılarını seyretmek herkesin Barselona’nın ne denli güzel olduğunun farkına varmasını sağlayacak bir etki yaratıyor diyebiliriz.

2.  La Boqueria Açık Hava Pazarı

İsmi her ne kadar yalnızca açık hava pazarı şeklinde olsa da La Boqueria aslında iki kısımdan oluşuyor. Açık olan bölümde karşılıklı hediyelik eşya standları ve sokak lezzetlerinin satıldığı tezgahlar yer alıyor. Buradaki standlardan biblolar, süs eşyaları ve küçük hediyelikler alabilmek mümkün. Kapalı kısımda ise Barselona’ya özgü ürünler gezginlerin beğenisine sunuluyor. Burada ise daha çok ayakkabı, şehrin takımı FC Barcelona’nın orjinal formaları gibi giyim ürünleri bulunuyor. Fakat La Boqueria’yı özel kılan, yalnızca satılan yöresel ürünler değil, sahip olduğu canlı atmosferi. Her daim kalabalık olan bu pazar, Barselonalıların da uğrak noktası. Bu sebeple Barselona’ya gittiğinizde tatilinizi unutulmaz kılacak hediyelik eşyalar satın alırken yerel halk ile yakın temas kurabileceğiniz La Boqueria’ya mutlaka gitmelisiniz.

3.  La Sagrada Familia

Ünü ülkesinin sınırlarını aşan ve tüm dünyaya mâl olan Mimar Antoni Gaudi, Barselona’ya tarihi dokusunu kazandıran pek çok esere imza atmış. Bunlardan en ünlüsü ise şüphesiz La Sagrada Familia’dır. Neo-gotik tasarımını, Art Nouveau dokunuşlarla düzenlemek isteyen mimarın henüz tamamlanmamış olan bu eseri, bu sebeple “Bitmeyen Kilise” olarak da anılıyor. Gezginlerin Barselona’daki ilk duraklarından birisi olan La Sagrada Familia’nın bugünkü fotoğraflarında dahi iş makineleri ve vinçler, görülüyor. Tüm bunlara rağmen kilise, ihtişamlı görüntüsü ile turistleri adeta kendisine çekiyor. Yapıdaki ikili düzenlemeler dışarıdan rahatlıkla görülebilirken, yakından bakıldığında ise Gotik üslubun izleri çok daha baskın hale geliyor.

4.  Casa Mila

Katalan Mimar Gaudi’nin Barselona’ya kazandırdığı hazinelerden biri olan Casa Mila, günümüzde gezginlerin hem modern etkinliklere katılabildiği hem de tarihin izlerini sürebildiği bir mekan. Casa Mila, köklü geçmişine karşın dayanıklı bir yapı olmasıyla da bugün kentin kalbinin attığı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yapının en alt katındaki kafede kahvelerini yudumlayan misafirler, bir yandan canlı müzik eşliğinde anın tadını çıkarabiliyor. Casa Mila’nın üst katlarındaki sergiler ise ziyaretçileri burada bekleyen sürprizlerden yalnızca biri.

5.  Ciutadella Park

Barselona turistik yerler listesinin en sevilen durakları arasında Ciutadella Park öne çıkmaktadır. Ev sahipliği yaptığı Ulusal Bilim Müzesi, yalnızca kentin değil ülkenin bilimsel gelişmelerine dair bilgi sahibi olunabilecek oldukça özel bir yer. Hemen yakınlarındaki zooloji ve jeoloji müzeleri ise yetişkinlerin yanı sıra çocukların da büyük bir keyif alarak gezeceği mekanlar arasında. Ciutadella Park’ın yemyeşil doğası, gezginlere tarihi keşiflere ek olarak rahat bir nefes alabilme imkanı da sunuyor. Özellikle teknelerle gezilebilen göl, çocukları ilk kez görecekleri yeni hayvan dostları ile tanıştırırken ailelere ise eşsiz bir manzarayı izleme olanağı tanıyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.