izmirliyiz

Erkekler, Babalar Günü’nde Ne İster?

15.06.2021
Erkekler, Babalar Günü’nde Ne İster?

Avantajix.com’un Babalar Günü dolayısıyla yaptığı araştırmada, her on babadan 6’sının hediye beklentisi içinde olduğu belirlendi. En çok istenilen hediyeler de teknolojik ürünler ile tamiratlarda kullanılan aletler.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, 30-55 yaş arası 2 bin erkek üyesine, “Babalar Günü’nde Hediye İstiyor musunuz/Size Ne Alınmasını İstersiniz” diye sordu.

İlk soruyu erkeklerin yüzde 25’i, “aramaları, hatırlamaları yeter, hediye olmasa da olur“ diye yanıtlarken, yüzde 15’i “kesinlikle hediye istemediklerini” ifade etti. Yüzde 35’i “çok güçlü şekilde olmak üzere erkeklerin yüzde 60’ı bu özel günde kendisine hediye alınmasını bekliyor.

“Size Ne Alınmasını İstersiniz” sorusuna verilen yanıtlar da babaların, klişelerin dışında hediye beklentisinde olduğunu ortaya koydu. “Babaya ne hediye alınır” denilince akla gelen gömlek/tişört, kravat, kitap, cüzdan ve kalem, erkeklerin sadece yüzde 15’inin ilk tercihleri arasında yer aldı.

Erkeklerin yüzde 40’ı hediye olarak cep telefonu, akıllı saat/bileklik, kulaklık, tablet, bilgisayar, TV gibi teknolojik ürünleri hayal ederken, yüzde 25’i evde yaptıkları tamiratlarda kullanabilecekleri aletleri istiyor.

Tıraş makinası, parfüm, cilt bakımı için kozmetik ürün beklentisi için olan erkeklerin oranı da yüzde 20’yi buluyor.

E-TİCARETİN BEKLENTİSİ 3 MİLYAR LİRA

Avantajix.com Kurucu ortağı Güçlü Kayral, Anneler ya da Sevgililer Günü kadar olmasa da Babalar Günü’nün de perakende sektörünün en hareketli dönemlerinden biri olduğunu söyledi.

Pandemi dolayısıyla dijital mağazaların milyonlarca yeni müşteri kazandığını anımsatan Kayral, “Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) araştırmasına göre, hane halklarının nihai tüketim harcamalarının yüzde 8’ini e-ticaret oluşturmakta. Bu çok önemli bir rakam ve e-ticaretin normal hayatın bir parçası haline geldiğini gösteriyor. E-ticaretteki bu büyüme özel günlerdeki alışverişlere de yansımakta. Tam kapanmaya denk gelen Anneler Günü’nde dijital mağazalardan yapılan alışveriş 4-5 kat arttı. İnternetten yapılacak Babalar Günü harcamalarında da önceki yıllara göre yüzde 80-90 artış bekliyoruz. Beklenti 3 milyar TL. Sanal mağazalar bu özel gün için çok cazip kampanyalar hazırlıyor. Fırsat siteleri, Avantajix.com gibi her alışverişte nakit para ödeyen siteler özel günlerin bütçeleri pek zorlamadan atlatılabilmesinde katkı sağlıyor” dedi.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.