izmirliyiz

Beş adımda spora dönüş kılavuzu

09.06.2021
Beş adımda spora dönüş kılavuzu

MAC ve MACFit markaları ile hizmet veren Mars Sportif, kulüplerini yeniden açtı. Uzman eğitmen kadrosu ile yaptığı canlı yayınlar büyük ilgi gören Mars Sportif, tüm kulüplerinde gereken aksiyonları aldı. MACFit Eğitmeni Anıl Altuntaş, spor rutinine dönmeye hazırlananlar için önerilerde bulundu. Anıl Altuntaş, “Spora ara vermek, geri dönmek için engel değil. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Yavaş yavaş ilerleyin. Kendinize en az bir-iki hafta tanıyın. Gerçekten başarmak istediğiniz şeylerin listesini yapın” dedi

Türkiye’nin en büyük spor kulübü zinciri Mars Sportif, MAC ve MACFit markaları ile üyeleriyle yeniden buluşuyor. Mars Sportif, kademeli normalleşmeyle birlikte 1 Haziran itibarıyla kulüplerini açtı. Pandeminin başından itibaren online mecralarda uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştirdiği canlı yayınlar ile evde hareketsiz kalmak istemeyenlere spor deneyimi yaşatan Mars Sportif, tüm kulüplerinde de hazırlıklarını tamamladı.

“Güçlü bağışıklık için egzersiz şart”

MACFit Eğitmeni Anıl Altuntaş, birçok kişinin kulüplerde spor rutinine dönmek için kararlı ve heyecanlı olduğunu söyledi. Daha hareketli bir yaşamın yanı sıra stres ve yorgunluktan kurtulmak isteyenlerin spora ilgi gösterdiğini belirten Altuntaş, “Pandemi döneminde hemen herkes zinde ve formda kalmak için düzenli egzersizin önemini kavradı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğru beslenmek kadar önemli olan bir alışkanlık da düzenli egzersiz yapmak. Araştırmalar, daha sık egzersiz yapan ve daha yüksek fitness seviyesine sahip olan kişilerin vücudunda daha az enflamasyon olduğunu ortaya koyuyor. Bağışıklık hücreleri ise daha az enflamasyon olan vücutlarda çeşitli enfeksiyonlarla daha verimli bir biçimde savaşabiliyor” dedi.

Altuntaş, kulüplere kolayca geri dönüş yapmak için tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyeler:

Motive olun: Spora ara vermek, geri dönmek için engel değil. Motivasyonunuzu yüksek tutun. İlk hafta dört-beş gün salona gitmek yerine iki-üç gidin. İkinci hafta bir ya da iki gün ekleyin. Yeme alışkanlıklarınızı da gözden geçirin.

Grup derslerine katılın: Grup dersleri daha iyi antrenman yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca enerjiyi artırarak motivasyonu yükseltir. Böylece eğlenirken forma girmek de mümkün olur.

Kendinize zaman tanıyın: Antrenman seviyenizi ilk günden yüksek tutmayın. Yavaş yavaş, gün gün ilerleyin. Kendinize en az bir-iki hafta tanıyın. Gerçekten başarmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Aceleye gerek yok: Egzersiz öncesi ısınmak, vücudun esnekliğini sağlamak açısından çok önemli. Isınmayı unutmayın. Zamanla ve sabırla kaybettiklerinizi geri almanız mümkün. Kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyun, doğru miktarda su için.

Şarkı listesi oluşturun: Sevdiğiniz müziklerle bir antrenman çalma listesi hazırlayın. Aynı zamanda bu listeye en sevdiğiniz şarkıları ekleyip, bu şarkıları yalnızca antrenman yaparken dinleyin.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.