izmirliyiz

Çamdibi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

10.06.2023
Çamdibi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

BORNOVA ÇAMDİBİ YARI OLİMPİK KAPALI YÜZME HAVUZU

Yarı olimpik yüzme havuzu nasıl olur?

Yarı olimpik yüzme havuzu ölçüleri 25 metre boy ve 12,5 metre en şeklindedir. Yarı olimpik yüzme havuzu derinliği en az 2 metredir. Uluslar arası yarışmaların yapılabilmesi için olması gereken derinlik minimum 2 metre iken değişken derinlikli (1,5-2,5) yüzme havuzları da mevcuttur.

Bornova Belediyemiz tarafından Çamdibi semtinde yapılan Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda kurslar başladı. Havuzda ilk kulacı ise Bornova Belediye Başkanımız Mustafa İduğ’un çaldığı düdükle Milli Yüzücü İlker Altınbilek attı. Yüzme kurslarına katılan çocukların ilk ders günlerinde yanında olan Başkan Mustafa İduğ, “Hayata geçirdiğimiz projelerle toplumcu belediyecilik anlayışını spor olanaklarıyla tüm Bornovalılara yansıtmak istiyoruz” dedi. Türkiye’yi Olimpiyatlarda da temsil eden Milli yüzücü Altınbilek ise “Spora başladığımızda tesis konusunda sorunlar yaşıyorduk. Şimdi bu güzel tesisi Bornova’ya kazandırdığı için Başkanımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkan İduğ, yeni havuzda attıkları ilk kulaçlarda heyecanı gözlerinden okunan minik kursiyerlerle tek tek ilgilendi. Çamdibi semtinde havuzun önemli bir talep olduğunu hatırlatan Başkan İduğ, “Tesisimiz başta çocuk ve gençler olmak üzere tüm Bornova’ya hizmet verecek. Özellikle de bölgede yaşayan Bornovalılar için çok güzel bir spor olanağı sağlayacak. Ayrıca bu tesis ile çocuklarımız yüzme öğrenirken, yetenekli olanları da ortaya çıkarıp şampiyon sporcular yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Kursiyerler ilk kulaçlarını attı

Yaz döneminde 9-17 yaş grubu arasındaki 650 kursiyer ilk kulaçlarını attı. “Hiç yüzme bilmeyenler”, “Az yüzme bilenler” ve “Yüzme bilenler” şeklinde üç gruba ayrılarak alanlarında uzman eğitmenlerden yüzme derslerine başladı. Yazın en sıcak günlerinde serin sularla buluşan çocukları veliler de tribünlerden izledi. Kursun ilk gününde Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, mahalle muhtarları, Milli Yüzücü İlker Altınbilek ve siyasi parti temsilcileri de tesisi ziyaret ederek yüzme eğitimi alan çocuklara başarılar diledi.

Yüzme, su topu ve amatör sporcu sağlık merkezi

Yapılan havuzun Çamdibinde pek çok etkinliğe ve çalışmaya da ev sahipliği yapacağını ifade eden Başkan Mustafa İduğ, “Planlama aşamasında havuzun ölçülerine dikkat ettik, ölçüleri su topu da oynanabilecek biçimde kurguladık. Bu sayede tesisimizde yüzme derslerinin yanı sıra su topu, fitness salonu, sakatlık yaşayan amatör sporcular için tedavi merkezi ve sporcuların beslenme uzmanı ile kafeterya da hizmet verecek. Yaşı daha küçük olan ve yüzme bilmeyenler için çırpınma havuzu da yaparak yüzme kursunda yaş aralığımızı büyüteceğiz. Bizim amacımız gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak sağlıklı yaşamasını sağlamak” diye konuştu.

Milli sporcudan teşekkür

Çamdibi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda ilk kulacı atan Milli Yüzücü İlker Altınbilek ise havuzu çok beğendiğini belirterek, “Biz küçükken tesis sıkıntısı yaşıyorduk. İzmir’in havuzlara ihtiyacı vardı. Başkanımız Mustafa İduğ, Bornova’ya mükemmel bir havuz kazandırdı. Kendisine hem yüzücüler hem de çocuklar adına çok teşekkür ediyorum. İnşallah burada da benim gibi milli sporcular yetişecektir” dedi.

Kış dönemi yetişkin kursları da başlayacak

Yarı olimpik havuzda kış dönemi kursları Eylül ise ayında başlayacak. Kış döneminde çocukların kursları okul nedeniyle hafta sonu yapılacak, hafta içi ise gündüz saatlerinde kadınlara, akşam 19,00’dan sonra da tüm yetişkin gruplarına kurs düzenlenecek.

4.100 metrekarelik alanda

Çamdibi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Çamdibi Gaziosmanpaşa Mahallesi 5499/1 Sokak’ta bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere toplam 3 kat olarak inşa edildi. Tesis, 2.300 metre kapalı, 1.800 metre açık alan olmak üzere toplam 4.100 metrekarelik alanda bölge halkının kullanımına sunuldu. 850 metrekare alana sahip bodrum katında teknik servis mekanları ve mekanik odalar bulunuyor. 1.150 metrekare alana sahip zemin katında danışma, fuaye, idari ofisler, yarı olimpik havuz, soyunma odaları, antrenör odası, ilkyardım odası, kadın, erkek ve engelli tuvaletleri, 520 metrekarelik birinci katta ise fitness salonu, kafeterya, izleyici terası, 100 kişilik seyirci alanı ve yine tuvaletler yer alıyor.

2021 yılında ihalesine çıkılan Çamdibi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu toplam 3 kat olarak inşa edilmekte olup 2.300 m² kapalı, 1.800 m² açık alan olmak üzere toplam 4.100 m² bir alana kurulmuştur. İçerisinde bir adet spor salonu bulunan tesiste, farklı yaş grupları için yüzme kursları düzenlenmektedir.

Adresi : Gaziosmanpaşa Mahallesi 5499/1 Sokak

Yüzme Kayıt İrtibat : (0232) 999 29 29 – 3105/3113

 

Çamdibi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Konumu :


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.