izmirliyiz

Sosyal Medya Uzmanı Onur Şen Siber Dolandırıcılık Meslek Haline Geldi!

18.08.2023
Sosyal Medya Uzmanı Onur Şen Siber Dolandırıcılık Meslek Haline Geldi!

Sosyal Medya Uzmanı Onur Şen, Antalya’da ve ülke genelinde siber dolandırıcılık olaylarının arttığını söyleyerek, “Artık bu bir meslek haline geldi. Yapan kişilerin sayısı da, mağdur olan vatandaşların sayısı da çoğaldı. Biz ilimizde günlük ortalama 15-20 talep alıyoruz” dedi.

 

Sosyal Medya Uzmanı Onur Şen, siber dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı. Haber sitemiz İzmirliyiz’e konuşan Onur, Türkiye’de 2 faktörlü dolandırma hesap çalma tekniğinin mevcut olduğunu ifade ederek, ” Bunlar artık insanlar tarafından çok fazla olarak kullanılıyor. Artık bu bir meslek haline geldi. Yapan kişilerin sayısı da, mağdur olan vatandaşların sayısı da çoğaldı. Biz ilimizde günlük ortalama 15-20 talep alıyoruz. Çalınan hesaplarının kurtarılmasıyla, ne yapabilirim diye soran çok oluyor. Vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi, sosyal medya hesaplarında iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaları gerekir. Ya da yüz tanıma ile kullandıkları cihazlara göre yapmaları öneriyoruz” dedi.

 

İKİ FAKTÖRLÜ KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEM, KULLANMALARINI ÖNERİYORUZ

 

Onur; “Mağdur olan kişiler bir arkadaşının atmış olduğu mesajla ya da linkle mağduriyet yaşamaya başlıyorlar. Ondan sonra bu zincirin içine kendileri de katılarak mağduriyet yaşamaya başlıyorlar. Paylaşılan bir hikayede “Ben 20 bin lira, 50 bin lira para kazandım. Sizlere de tavsiye ediyorum” şeklinde başlayan serüvende bir blog şeklinde devam ediyor. İnsanlar mağdur olmaya başlıyor. Burada güvenirlik esas olduğu için arkadaşlarınıza telefonla ya da farklı bir kanaldan ulaşarak bu durumu öncelikle haber vermemiz gerekiyor. Çünkü çok ikna edici bir şekilde konuşabiliyorlar. Genellikle ülkemizde yaşayan mülteciler adına açılmış hesaplar oluyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Mutlaka hesaplarına iki faktörlü kimlik doğrulama sistem, kullanmalarını öneriyoruz” diye konuştu

İNDİRİM BULDUM DİYEREK LİNKİ TIKLAYARAK HESAPLARINI KAYBEDEBİLİYORLAR

 

Hesapları çalınan kişilerin maddiyatla tehdit edildiklerini ifade eden Onur Şen, ” Burada yapmamız gereken Siber Suçlar Şubesi’ne giderek suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor. Hesaplarının askıya alınması için çalışma başlatılması gerekiyor. Genelde 55 yaş üzeri insanların hesapları çalınıyor. Kampanya ve indirimleri takip eden telefonla fazla vakit geçiren insanlar oluyor. İndirim buldum diyerek linki tıklayarak hesaplarını kaybedebiliyorlar. Mesaj kutularında çok fazla mesaj bırakmamaları gerekir. Özel sohbetlerini hesaplarında tutmamalarını öneriyorum” dedi.

 

Sosyal Uzmanı Onur Şen’in iletişim adresi;

 

https://instagram.com/onursenofficiall


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2001-2023, izmirliyiz.com - Tüm hakları saklıdır. Sitemizde yer alan bilgiler zaman içerisinde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Bilgi güncelleme/silme taleplerinizi iletişim sayfamızdaki mail adresinden bize iletebilirsiniz.