izmirliyiz.com logo
 HABERLER / Güncel Haberleri

Çocuklarda Astım Belirtileri


Çocuklarda Astım Belirtileri

23.01.2014 14:31 Güncel

Solunum yollarında uzun süreli bir iltihap oluşması sonucu duyarlı hale gelmesine ve bazı faktörler nedeniyle zaman zaman daralmasına astım adı verilmektedir. Astım; iltihap sonucu duyarlı hale gelen hava yollarında sürekli olarak hırıltı, öksürük, nefes daralması gibi şikâyetlerin başlamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bir hastalık olarak karşımıza çıkan astım ortalama ilkokul çağındaki beş çocuktan ikisinde, ergenlik çağındaki yedi gençten birinde ve on yetişkinden birinde görülmektedir.

Astım belirtilerinden öksürüğü normal öksürüklerden ayırt edebilmek için öksürüğün hangi zamanlarda ve nasıl olduğu takip edilmelidir. Eğer öksürük gece yattıktan bir veya iki saat sonra başlıyorsa, kişi uykusundan öksürerek uyanıyorsa, sabah karşı öksürük şikâyeti başlıyorsa, efor sarf ettirecek aktivitelerden sonra öksürük artıyorsa ve bu belirtiler tekrarlanıyorsa kişi astım olma ihtimali çok yüksektir.

Astım; mevsim değişimlerinde, keskin kokularda, kirli ya da soğuk havalarda, sigara içildiğinde, temizlik malzemelerinde, alerjenlerle temas edildiğinde ortaya çıkabilir.

Eğer çocuğunuzda sık sık nefes sıkışıklığı, göğüsten hırıltılı nefes alma, gece uykudan öksürükle uyanma, gece öksürük şikâyetlerinin gündüze göre artması, alerjik nezle veya egzama gibi hastalıkların bulunması ve bazı mevsimlerde bu şikâyetlerin daha da artması gibi şikâyetler varsa astım hastalığından şüphelenebilirsiniz. Ailede alerjik hastalıkların olması da astım riskini arttırıcı unsurlardandır.

Soğuk algınlığı geçiren çocukların şikâyetleri ağır olduğu için her seferinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu da özellikle iki yaşından itibaren astım ve alerjik hastalıkların gelişmesine yatkınlık yaratmaktadır.

Çocuğunuzda astım belirtilerini gözlemliyorsanız çocuğunuzu çocuk alerji uzmanına götürmeniz faydalı olacaktır. Çocuklarda görülen astımın sebebi büyük bir çoğunlukla alerjilerdir. Astım belirtilerinin gözlemlenmesi her zaman için çocuğun astım olduğu anlamına gelmemektedir.

Küçük yaşlarda ortaya çıkan astım, uygulanmaya başlayan astım tedavisi ile birlikte ergenlik döneminde veya on sekiz yaşından itibaren iyileşme gösterebilir. Astımın kendini göstermemesi astımın tamamen düzeldiğini düşündürmemelidir. Çünkü nefes borularının hassasiyeti devam etmektedir. Bu nedenle belirtiler bir veya iki yıl içerisinde kendini gösterebileceği gibi uzun yıllar boyunca göstermeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Bu haberi sosyal medyada paylaşın!
En Son Güncel Haberleri